Aktuálny dátum a čas

Piatok 29. 3. 2024

Vítame Vás na stránkach našej školy

Učíme sa, aby sme zmysluplne žili svoj život. Aby sme poznávali potrebné a hodnotné veci. Nie všetky veci.

Novinky

• Tento týždeň sme sa s deťmi pripravovali na veľkonočné sviatky. Oboznamovali sme sa so symbolmi Veľkej noci, taktiež s tradíciami a zvykmi.

Na výtvarnej výchove deti vyrábali pozdravy, podieľali sa na príprave veľkonočnej výzdoby v triedach či priestoroch školy. Naše dievčatá sa tiež zapojili do ozdobovania kraslíc.

• 22. 3. 2024

Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname dňa 22. marca, sme v našej materskej škole realizovali rôzne edukačné aktivity. Deti sa dozvedeli o dôležitosti vody pre náš život, pre rastliny, zvieratá, o význame jej šetrenia, či o nebezpečenstve znečisťovania. Deti zisťovali, kde všade v prírode sa voda nachádza a aké má podoby. Presvedčili sme sa o tom, že “voda je život” a nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.

• Vpiatok 22. 3. 2024 zažili žiaci našej školy rozprávkové dobrodružstvá v akcii s názvom NOC S ANDERSENOM.

11 čitateľov čakalo dobrodružstvo v podobe úloh zameraných na Svetový deň vody, čítanie rozprávok, súťaže, kvízy, hudobno-pohybové hry a skladanie origami.

Po zvládnutí všetkých úloh v interiéri sa žiaci presunuli do exteriériu školy, kde na nich čakalo prekvapenie v podobe ukrytého pokladu. Cestu k pokladu lemovali piktogramy s odkazmi

na úlohy, ktoré žiaci museli vyriešiť. Všetci zúčastnení dostali krásne odmeny v podobe záložiek, odznakov a pamätné listy. Za zapojenie sa do uvedenej akcie získali deti do školskej knižnice 2 krásne knihy od vydavateľstva Slovart a malý darček pre každého žiaka v podobe pohľadnice.

• 21. 3. 2024

"Morena heš, do potoka bež!

Vyhnali sme Morenu z dediny, priniesli jar novú do dediny. "

V našej škole s láskou dodržiavame tradície a regionálne zvyky, ktoré sa snažíme priblížiť aj deťom. V posledných dňoch sme sa rozprávali o Morene, symbolizujúcej zimu a choroby. Žiaci základnej školy na hodine výtvarnej výchovy vyrobili Morenu v podobe slamenej figuríny v ľudovom šate. Dnes sme spoločne, celá škola, vynášali Morenu v sprievode hudobných nástrojov a spevu detí. Pri brehu sme Morenu odšatili, zapálili a hodili do potoka. Všetci sme pozorovali ako ju voda unáša preč. A tak sme sa rozlúčili so zimou a privítali jar. Napokon sme sa všetci veriac, že zima od nás naozaj odišla, vrátili do školy.

• Dnes mali deti možnosť pozorovať prácu na poli. Veľmi sa potešili, keď pri nich traktor zastavil a mohli si ho prezrieť zblízka. Smelo sa zapojili do rozhovoru s pánom traktoristom, ktorý deťom ochotne ich otázky zodpovedal. Okrem zážitku deti získali aj vedomosti o tom, čo je na poli zasadené, ako sa poľnohospodári o polia starajú, čo sa z plodín vyrába a aké výrobky sa ku nám dostanú. Deti tak pochopili, aká dôležitá je práca poľnohospodárov.

• 19. 3. 2024

Tento týždeň sme sa s deťmi z materskej školy vybrali do knižnice. Cieľom našej návštevy bolo oboznámenie sa s prevádzkou a pravidlami knižnice. Deti sa samé zapájali do rozhovoru ako to v knižnici prebieha. Niektoré deti mali vedomosti o tom, ako sa napríklad zoraďujú knihy a podľa čoho môžeme nájsť svojho spisovateľa. Po vysvetlení, ako sa s knihami zaobchádza a s pravidlami ich požičiavania, si deti mohli nájsť knižku, ktorú sme si požičali do našej "škôlky". Nezostali len pri listovaní v rozprávkových knihá, ale so záujmom si prezreli aj detské encyklopédie. Pri odchode z knižnice deti dostali sladkú odmenu od pána starostu. Prisľúbili, že si požičanú knižku prečítajú a spoločne vrátia do knižnice .

• Dnešný deň si deti z našej ZŠ a MŠ špeciálnych tried užili výletom. Navštívili sme farmu Ferovex v Opatovej, kde mali deti možnosť vidieť skleníky so sadenicami zeleniny, mohli si vyskúšať vysadiť rajčiny a videli poľnohospodárske stroje. Deti si výlet užili cestovaním v autobuse, ale aj vo vlaku .

• V mesiaci marec sme sa trochu viac ako inokedy zamerali na pestovanie kladného vzťahu detí k literatúre. Deťom vytvárame povedomie o dôležitosti knihy pre ďalší rozvoj ich detskej osobnosti. Oboznamujeme ich s knihami, rôznymi žánrami a s významnými autormi detských kníh. Deti sa tak ponorili do sveta fantázie, v ktorej cestovali z rozprávky do rozprávky a venovali sa rôznym čitateľským aktivitám.

• Srdečne všetkých pozývame na Majáles, organizovaný v spolupráci s obcou Skalka nad Váhom, ktorý sa uskutoční 10.5. 2024 o 19:00 v KD Skalka nad Váhom. Do tanca Vám zahrá DJ Robo Hála.

Taktiež sa môžete tešiť na bohaté občerstvenie a ochutnávku vín s certifikovaným vinárom zo spoločnosti www.akevino.sk.

Lístky si môžete zakúpiť u p.Dužekovej v ŠKD.

Tešíme sa na Vás.

Novinky

• Súkromná základná škola s materskou školou, Skalka nad Váhom 117
    Skalka nad Váhom 117, 913 31 Skalka nad Váhom